Naučte se sebou zacházet tak, jak jste vždycky toužili, aby zacházeli s vámi

Příčinou depresí jsou vnitřní konflikty
(rozhovor pro Minervu)

Jan Havelka se s depresemi potýkal od dětství. Prošel dlouhou řadou terapií, aby především poznal jejich limity, jak dnes říká. Na základě těchto zkušeností vyvinul vlastní způsob zvládání deprese – transformační terapii a terapii vnitřního dítěte.

Opravdu lze vyvinout vlastní terapii pouze na základě neuspokojivých zkušeností s existujícími terapiemi?

To určitě ne. Když mi někdy po revoluci došlo, jak moc toužím stát se terapeutem, začal jsem místo terapií s podobnou urputností vymetat terapeutické výcviky. Bylo mi jasné, že až najdu terapii, která mi pomůže, stane se v mých rukou silným nástrojem pro pomoc druhým, protože vím velmi dobře, jaké to je, když je člověku zle.

A našel jste ji?

Ne. Navalil jsem do terapií, knih a seminářů osobního růstu stovky tisíc korun. A když mi bylo přes padesát, definitivně jsem se zhroutil a skončil v péči psychiatra na práškách.

Ale zas tak zhrouceně nevypadáte…

Pak jsem se asi odrazil ode dna. Vesmír mi jasně naznačil, že tu terapii, kterou jsem celý život hledal, mám teď příležitost vytvořit sám, protože teoretických podkladů i hlubokých osobních zkušeností mi už přihrál dostatek.

Od té chvíle mě to začalo víc bavit. Začal jsem nabízet terapii něhou, transformační terapii a terapii vnitřního dítěte – a s velkým uspokojením zjišťovat, že lidem, jako jsem já, tyto terapie pomáhají velice efektivně.

V čem spočívá vaše terapeutická inovace?

V porozumění příčinám depresí. Většina dosavadních terapií považuje za příčinu deprese různé formy „prokletí“ – špatnou karmu, traumata z minulých životů, prenatální traumata, porodní traumata, traumata z dětství, případně i poruchy látkové výměny v mozku. Depresivní klient v roli oběti očekává, že mocný terapeut z něho toto prokletí sejme – odčarováním, regresí, odblokováním, případně antidepresivy. Ale nic z toho zrovna na mě nikdy trvale nezafungovalo.

Ode dna jsem se odrazil až tehdy, kdy jsem dokázal uvidět, že si to utrpení způsobuji doslova sám. Že jedna moje složka nenávidí jinou moji složku tak zavile, až jí vyvolá depresi. Takže já vůbec nejsem nevinná oběť nějakého zákeřného prokletí, ale pouze si nedokážu všimnout, že si jako úplný magor ubližuju sám.

Zajímavá hypotéza, ale pro normálního člověka poněkud nepravděpodobná…

Stačí položit otázku, jaký má člověk vztah ke své duševní chorobě, ke své přecitlivělosti, a jak by s ní naložil, kdyby byla hadrovým panákem v jeho rukou. Běžně lidé odpovídají: „Otloukl bych mu hlavičku o popelnici, pak bych ho roztrhl jako hada, pak bych ho do té popelnice hodil a ještě bych za ním plivnul, za tu všechnu bolest, co mi v životě způsobil.“ Tento postoj bývá vědomě prožívaný jako přirozeně oprávněný.

Co ale už nebývá vědomě reflektované, je děsivá skutečnost, že ten hadrový panák je živý, že má svoji citovou nádrž, která se po každém takovém útoku plní čirým zoufalstvím. A právě toto zoufalství pak prosakuje do citové nádrže vědomého já, kam už přichází nepoznáno. Pak je člověk přesvědčen, že za jeho zoufalství může jakési prokletí, případně že ho nenávidí celý svět, případně dokonce i sám Bůh.

Ten zbídačelý hadrový panák je ve skutečnosti vaše vnitřní dítě.

Ale vy nabízíte i terapii vnitřního dítěte.

Ano. Jsem ombudsmanem všech zbídačelých vnitřních dětí. Dobrá zpráva je, že je-li klient ochoten hledat a najít svůj vnitřní konflikt, může tím dostat svůj duševní stav do rukou mnohem pevněji, než když se pracuje s „externím prokletím“. Samozřejmě jsem to začal nabízet druhým až po té, co tento postup pomohl mně.

A pomohl vám?

Významně. A řadě klientů také. Nejhlubší uspokojení zažíváme v terapii pokaždé, když už klient může vysadit antidepresiva. Ze své vlastní zkušenosti vřele doporučuji! :-)

(Leden 2013)

Zkušenosti klientů aneb
ověřitelné výsledky:

» Zkušenosti dalších klientů

Napsali o terapii:

„Poznala jsem zblízka několik Honzových klientek a mohu dosvědčit, že Honza odvádí velmi dobrou práci. Jeho terapii rozhodně doporučuji.“
Míla Lukášová, terapeutka

„Honzova terapie i reakce klientů na mě dělají velmi dobrý dojem. Líbí se mi i pokora, s jakou Honza píše o své práci. Znám Honzu řadu let a jeho terapii doporučuji.“
Petr Velechovský, Modrá alfa